Rozliczanie i prowadzenie ewidencji księgowej projektów dofinansowanych ze środków UE – wymogi wynikające z przepisów krajowych i UE z uwzględnieniem zmian

Podstawowe informacje o szkoleniu

Terminy i miejsca szkoleń

28.04.2025SZKOLENIE ON-LINE

Oferta szkolenia do pobrania

Informacja o szkoleniu

Zapraszamy Państwa na spotkanie poświęcone prowadzeniu prawidłowo ewidencji księgowej projektów dofinansowanych ze środków UE oraz kwalifikowania podatku VAT w projektach dofinansowanych z UE w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Nowa perspektywa przyniesie bardzo istotne zmiany, które powinny znaczne ułatwić zasady rozliczania oraz kwalifikowania podatku VAT, ale jednocześnie mogą wzbudzać wśród beneficjentów niepokój i niepewność. W trakcie spotkania zostaną przedstawione nowe zasady rozliczania, wskazane zostanie ryzyko z tym związane oraz sposoby jak beneficjent może zabezpieczyć się przed ewentualnym zagrożeniem..

Grupa docelowa

Na spotkanie zapraszamy osoby, które zajmują się rozliczaniem projektu UE pod względem merytorycznym, finansowym i księgowym. Zapraszamy kierowników projektów, osoby nadzorujące, osoby z działów finansowo-księgowych oraz inne zainteresowanych osoby. Na spotkaniu mile widziane grupy i zespoły pracujące przy rozliczaniu projektów UE.

Cel i korzyści z udziału w szkoleniu

Celem kształcenia jest przygotowanie uczestników do rozliczenia finansowego projektu dofinansowanych z UE w nowej perspektywie 2021-2027 z uwzględnieniem obowiązujących zmian.

Po zakończeniu uczestnicy powinni w praktyce stosować prawo i wytyczne z zakresu rozliczania projektów m.in. sporządzenia dokumentacji przed oraz w trakcie realizacji projektu, prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej projektu oraz kwalifikowania wydatków i podatku VAT.

Wykładowczyni

Doświadczona trenerka prowadząca szkolenia z zakresu rozliczania i kontroli projektów dofinansowanych ze środków UE, prowadzenia ewidencji księgowej, przepływów finansowych oraz monitoringu projektów. Trenerka z zakresu podatku VAT oraz kwalifikowania podatku VAT w projektach UE. Stała współpracowniczka wielu firm szkoleniowych. Niezależna konsultantka z zakresu pozyskiwania dofinansowania, rozliczania projektów UE oraz prowadzenia ewidencji księgowej. Przeprowadziła ponad 6 tys. godzin szkoleniowych oraz przeszkoliła ponad 17 tys. osób. Od 2010 r. właścicielka kancelarii rachunkowo-podatkowej.

Forma szkolenia

Prezentacja multimedialna prowadzona przez Trenerkę, Ćwiczenia, Dyskusja moderowana przez Trenerkę. Zajęcia odbywają się w godz. 9.30 – 14.30.

Program szkolenia

[Program szkolenia jest własnością intelektualną wykładowcy i przetwarzanie go dla celów komercyjnych bez wiedzy i zgody autora jest zabronione]

1. Podstawa prawna prowadzenia wyodrębnionej księgowości projektu w tym ustawy, rozporządzenia, wytyczne oraz umowa o dofinansowanie projektu.

2. Warunki kwalifikowalności wydatków na przykładzie różnych kategorii wydatków:

a) Grunty, nieruchomości zabudowane.
b) Roboty budowlane i budowlano montażowe
c) Zakup środków trwałych oraz WNiP w tym używanych środków trwałych.
d) Personel projektu – bezpośrednio zaangażowany w realizację projektu.
e) Koszty pośrednie w tym min. wynagrodzenia pracowników rozliczanych ryczałtem, promocja projektu, koszty administracyjne i inne.
f) Wkład niepieniężny.
g) Kwalifikowalność podatku VAT – podział wartościowy – projekty unijne o wartości brutto ( z VAT) do kwoty 5.000.000 euro oraz projekty unijne o wartości brutto ( z VAT) powyżej 5.000.000 euro

3. Planowanie wyodrębnienia ewidencji księgowej w tym wdrożenie procedur dotyczących obsługi finansowo-księgowej projektu, obiegu dokumentów, rekrutacji, wyboru wykonawców oraz harmonogram wykonywania czynności w projekcie.


4. Wyodrębniona ewidencji księgowej projektu lub/oraz kodu księgowego w przypadku prowadzenia pełnej księgowości oraz dokumentowanie – na przykładach.

a) Wyodrębnienie ewidencji kosztów i wydatków projektów.
b) Wyodrębniona ewidencja środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz umorzenia
c) Wyodrębnienie ewidencji inwestycji
d) Wyodrębniona ewidencja środków pieniężnych
e) Wyodrębniona ewidencja rozrachunków
f) Ewidencja pozabilansowa oraz w arkuszu kalkulacyjnym

5. Przykładowa polityka rachunkowości dla beneficjentów sektora finansów publicznych/wzór oraz błędy podczas tworzenia wyodrębnionej ewidencji lub kodu księgowego na przykładach.

6. Instrukcja obiegu dokumentów oraz inne potrzebne dokumenty w celu prawidłowej realizacji projektu.


7. Ryzyko Beneficjenta w przypadku uzyskania korzyści w zakresie podatku VAT w tym:

a) Niejasne przepisy.
b) Zmiany w sytuacji prawno podatkowej beneficjenta w trakcie trwania i po zakończeniu projektu
c) Niejednolite interpretacje podatkowe i orzecznictwa sądowe jako wpływ na rozliczanie podatku VAT w projektach UE na podstawie najnowszych wyroków NSA, TSUE min. dotacje OZE, cyberbezpieczeństwo gminy z uwzględnieniem stanowiska MF.
d) Odzyskanie przez Beneficjenta podatku VAT z urzędu skarbowego a zwrot przez Beneficjenta dotacji wraz z odsetkami za zwłokę.

8. Panel dyskusyjny

Koszt szkolenia

690 zł netto + VAT
(Cena ze stawką VAT „zwolnione” dla instytucji opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych).
Cena zawiera: uczestnictwo w szkoleniu, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat (wg preferencji – zeskanowany lub papierowy). Przy zgłoszeniu więcej niż jednej osoby istnieje możliwość negocjowania rabatów.

Formularz zgłoszenia do pobrania

Prosimy o pobranie i wypełnienie formularza zgłoszenia w pliku .doc lub .pdf i przesłanie na adres e-mail: szkolenia@euro-training.com.pl

Formularz zgłoszenia online

Rozliczanie i prowadzenie ewidencji księgowej projektów dofinansowanych ze środków UE – wymogi wynikające z przepisów krajowych i UE z uwzględnieniem zmian

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Uczestniczka / Uczestnik 1

Uczestniczka / Uczestnik 2

Zgłaszający

Dane do wystawienia faktury VAT:

Proszę o przesłanie faktury w wersji elektronicznej na adres e-mail:

Warunki zgłoszenia na szkolenie

1. Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
2. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 7 dni przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu online nie zwalnia od zapłaty za szkolenie.
3. EURO-TRAINING zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od realizacji szkolenia. EURO- TRAINING nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.

Szanowni Państwo

Z uwagi na awarię stacjonarnej linii telefonicznej prosimy o kontakt z numerami telefonów komórkowych (+48) 510 374 877 lub (+48) 452 348 442.