Kwalifikowalność VAT i inne zagadnienia dotyczące VAT w projektach unijnych

Podstawowe informacje o szkoleniu

Terminy i miejsca szkoleń

16.05.2025, SZKOLENIE ON-LINE

Oferta szkolenia do pobrania

Opis i cel szkolenia

Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zawierają zasady realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 i w części odnoszą się do tematyki kwalifikowalności VAT.
Beneficjenci – podmioty z sektora finansów publicznych często jednak nie mają pewności, czy VAT w projekcie mogą uznać za kwalifikowany, czy sama dotacja powoduje zapłatę podatku i czy należy wystawiać fakturę. Znowu pojawia się też problem zmiany stanowiska organów podatkowych co do odliczania VAT.
Brak wnikliwej analizy planowanego zadania może powodować szereg negatywnych konsekwencji – zarówno w zakresie rozliczeń podatkowych, jak i braku finansowania dla całej inwestycji (skoro będzie konieczne pokrycie kwoty VAT). Dodatkowym problemem jest ogromna zmienność stanowisk organów podatkowych, które dotychczas dość liberalnie podchodziły do opodatkowania takich dofinansowań, obecnie jednak zmieniły stanowisko. W konsekwencji beneficjenci nie mogą liczyć na pewność prawa w tym zakresie.
Niniejsze szkolenie ma za zadanie przybliżyć regulacje dotyczące podatku VAT w kontekście realnych problemów, z którymi mierzą się beneficjenci programów unijnych. Omawiane zagadnienia opierają się na rzeczywistych przykładach, z praktyki naszej Kancelarii.

Korzyści dla uczestników

Znajomość przepisów dotyczących kwalifikowania VAT w projektach Unijnych, parasolowych, oze, opodatkowania samej dotacji, jak również zmian praktyki ich stosowania (najnowszych, przełomowych orzeczeń), uczestnicy zdobędą wiedzę niezbędną do prawidłowej oceny wniosków o dotację w zakresie kwalifikowalności VAT.

Forma szkolenia

wykład i prezentacja multimedialna prowadzona przez trenerkę, dyskusja, wymiana doświadczeń. Zajęcia odbywają się w godz. 9.00 – 14.30

Forma oraz metody dydaktyczne dla osób uczestniczących w szkoleniu w formie ON-LINE:

  • Zajęcia odbywają się 'na żywo’, w małych kameralnych grupach, uczestnicy biorący udział w szkoleniu sami decydują, w jakim miejscu z niego skorzystają – w domu czy w miejscu swojego zatrudnienia.
  • Szkolenia prowadzone są w formie interaktywnej. Podczas spotkania uczestnik widzi na ekranie swojego komputera prezentację multimedialną, będącą podstawą wykładu, oraz trenera, omawiającego ujęte w programie szkolenia zagadnienia.
  • Przed szkoleniem istnieje możliwość przesłania pytań do wykładowcy.
  • W trakcie szkolenia uczestnicy mogą na bieżąco, na czacie, zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości.
  • Przed szkoleniem każdy z uczestników otrzymuje dostęp do pokoju konferencyjnego online.
  • Do uczestnictwa w szkoleniu potrzebny jest komputer/tablet/telefon z podłączeniem do internetu oraz słuchawki.
  • Zalecana jest przeglądarka Google Chrome.
  • Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzymuje certyfikat imienny potwierdzający udział w spotkaniu (wg preferencji – zeskanowany lub papierowy)
  • Harmonogram szkolenia
    9.00 – rozpoczęcie szkolenia
    9.00 – 10.30 – szkolenie
    10.30 – 10.45 – przerwa
    10.45 – 12.30 – szkolenie
    12.30 – 13.00 – przerwa (30 minut)
    13.00 – 14.30 – szkolenie i sesja pytań


Wykładowca

Prawnik, licencjonowany doradca podatkowy z ponad 20-letnim doświadczeniem w doradztwie dla przedsiębiorstw i podmiotów sektora finansów publicznych. Od ponad dekady prowadzi własną Kancelarię Doradztwa Podatkowego. Doświadczenie zawodowe zdobywała w PwC oraz w KPMG Tax. Kierowała działem VAT w renomowanej warszawskiej kancelarii, zajmując się szeroko rozumianym doradztwem podatkowym, zarówno bieżącą obsługą klientów jak również doradztwem projektowym (restrukturyzacje, przeglądy podatkowe i celowe, projekty optymalizacyjne, postępowania, ceny transferowe).
Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołę Prawa Niemieckiego przy Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Bonn. Prowadziła liczne projekty doradcze, głównie w zakresie VAT, jak również podatków dochodowych, podatku od nieruchomości i międzynarodowego opodatkowania, realizowane dla szeregu polskich i zagranicznych podmiotów działających w różnych branżach. Jest autorką licznych publikacji prasowych dotyczących prawa podatkowego (Rzeczpospolita, Finanse Publiczne, Wspólnota, Gazeta Prawna, Przegląd Podatkowy, Jurysdykcja Podatkowa) oraz autorką licznych publikacji książkowych, jak również komentatorką w programach telewizyjnych. Jest ponadto cenionym szkoleniowcem (m.in. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, szkolenia prowadzone przez wydawnictwa i firmy konferencyjne), ekspertem Senatu RP, a ponadto również Członkiem Rady Podatkowej PKPP Lewiatan. Pomaga wdrażać projekty unijne, w zakresie kwalifikowalności podatku VAT.
Posiada wieloletnie doświadczenie w doradztwie dla podmiotów publicznych, głównie samorządowych. Prowadzona przez nią Kancelaria odzyskała kilkadziesiąt milionów złotych nadpłaconego podatku VAT dla podmiotów publicznych oraz na bieżąco wspiera samorządy w kwestiach rozliczania podatku VAT, podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości. W wielu wprowadziła procedury naliczania i odliczania VAT współczynnikiem. Z sukcesem i korzyścią dla samorządów dokonała kilkudziesięciu centralizacji. Posiada doświadczenie w obsłudze podatkowej agencji wykonawczej (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych), instytutów naukowych i instytucji kultury. Doradza w zakresie VAT organizacjom pozarządowym wykonującym zadania z zakresu administracji rządowej.

Materiały szkoleniowe

Każdy z uczestników otrzyma skrypt z teoretycznym opracowaniem zagadnienia w wersji elektronicznej.

Program szkolenia

[Program szkolenia jest własnością intelektualną wykładowcy i przetwarzanie go dla celów komercyjnych bez wiedzy i zgody autora jest zabronione]

1. Kiedy projekt dotyczy VAT?
– działalność podejmowana w ramach władztwa publicznego i działalność wykonywana w zakresie użyteczności publicznej,
– orzecznictwo oraz stanowiska organów podatkowych w zakresie przyznawania organom władzy publicznej statusu podatnika VAT w związku z zakresem wykonywanej działalności.

2. VAT w dotacjach – uwagi ogólne
– dwa aspekty opodatkowania dotacji,
– pojęcie VAT kwalifikowanego,
– kiedy sama dotacja podlega opodatkowaniu, jakie kryteria należy brać pod uwagę w opodatkowaniu dotacji,
– kiedy beneficjentowi przysługuje odliczenie VAT,
– czynności opodatkowane i zwolnione,
– przepisy i przykłady z praktyki.

3. VAT kwalifikowany
– wytyczne MF,
– podział projektów do 5 i powyżej 5 mln EUR, co oznacza w praktyce?
– zarzut podwójnego finansowania w kontekście limitu 5 mln,
– czy odliczenie VAT jest prawem czy obowiązkiem podatnika?
– czy można odstąpić od odliczenia VAT mimo takiego prawa?
– uwagi NIK co do odstąpienia od odliczenia VAT,
– podział zakupów,
– przyporządkowanie do czynności opodatkowanych, zwolnionych i poza VAT,
– czynności mieszane,
– współczynnik i prewspółczynnik a kwalifikowalność – z czym mierzą się beneficjenci?
– korekta VAT a kwalifikowalność,
– zmiana przeznaczenia towarów i usług a kwalifikowalność,
– korekty 5 i 10 letnie,
– absurdy w programach np. cyfryzacji,
– orzecznictwo sądów administracyjnych,
– sprzeczne interpretacje podatkowe a ryzyko dla beneficjenta,
– ocena kwalifikowalności na etapie projektowym, operacyjnym i realizacyjnym,
– odzyskiwanie VAT – przykłady z praktyki.

4. Inne kwestie związane z tematyką szkolenia

a) zmiany w podejściu do kwalifikowalności VAT w tzw. projektach parasolowych – przełomowe orzeczenia TSUE z 30 kwietnia 2023r. dotyczące OZE i azbestu oraz interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów,
b) praktyka stosowania przepisów i odpowiedzialność,
c) zabezpieczenie jednostki, kiedy interpretacja jest potrzebna?
d) stanowiska organów podatkowych i orzecznictwo,
e) zmiana praktyki dot. odliczania VAT przez samorząd od inwestycji
– inwestycje wodno-kanalizacyjne – obecne stanowiska,
– orzecznictwo odnośnie stosowania prewspółczynnika do inwestycji,
– zmiana przeznaczenia – zapadłe i planowane orzecznictwo,
– przełomowe orzeczenie z 30 listopada 2022r. WSA w Lublinie o sygn. I SA/Lu 398/22 dotyczące możliwości i zakresu odliczenia VAT od inwestycji w Instytucji Kultury
– 24 czerwca 2022r. wyrok o sygn. akt lll SA/Wa 2905/21 pozwalający jednostkom sektora finansów publicznych odliczać VAT od wydatków na samochody bez konieczności stosowania prewspółczynnika VAT.

Koszt szkolenia

690 zł netto + VAT
Cena zawiera: uczestnictwo w szkoleniu, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat (wg preferencji – zeskanowany lub papierowy). Przy zgłoszeniu więcej niż jednej osoby istnieje możliwość negocjowania rabatów.

Formularz zgłoszenia do pobrania

Prosimy o pobranie i wypełnienie formularza zgłoszenia w pliku .doc lub .pdf i przesłanie na adres e-mail: szkolenia@euro-training.com.pl

Formularz zgłoszenia online

Kwalifikowalność VAT i inne zagadnienia dotyczące VAT w projektach unijnych

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Uczestniczka / Uczestnik 1

Uczestniczka / Uczestnik 2

Zgłaszający

Dane do wystawienia faktury VAT:

Proszę o przesłanie faktury w wersji elektronicznej na adres e-mail:

Warunki zgłoszenia na szkolenie

1. Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
2. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 7 dni przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu online nie zwalnia od zapłaty za szkolenie.
3. EURO-TRAINING zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od realizacji szkolenia. EURO- TRAINING nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.