Należności budżetowe i ich egzekucja w JSFP dla pracowników działów księgowych – nadpłaty, przedawnienia, odsetki, odpis aktualizujący należności, prezentacja w sprawozdaniach oraz ich inwentaryzacja

Podstawowe informacje o szkoleniu

Terminy i miejsca szkoleń

26.05.2025SZKOLENIE ON-LINE

Oferta szkolenia do pobrania

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest przedstawienie zagadnień związanych z należnościami budżetowymi, w szczególności obowiązkiem ich dochodzenia, egzekucji, zasad ujmowania i konieczności naliczania odsetek od należności. Istotnym elementem rachunkowości jest zasada ostrożności, która wymaga realnego prezentowania należności w bilansie. Na szkoleniu zostaną poruszone zagadnienia związane z realizacją odpisów aktualizujących należności.
Tematyka szkolenia została dobrana tak, by osoby odpowiedzialne za egzekucję dochodów stanowiących środki publiczne, za których realizację są odpowiedzialne w sposób pośredni lub bezpośredni znały najnowsze przepisy w tym zakresie. Szkolenie wiąże w spójną całość przepisy prawa wynikające z rozporządzeń, interpretacji z dobrymi praktykami. Formuła szkolenia została skonstruowana w sposób umożliwiający zaprezentowanie obszarów, których najczęściej występują problemy wynikające z licznych interpretacji.

Grupa docelowa

1. Skarbnicy, główni księgowi i księgowi jednostek budżetowych,
2. osoby odpowiedzialne z finansowo księgowych,
3. osoby uczestniczące w egzekucji należności.

Korzyści z udziału w szkoleniu

Uczestniczki/uczestnicy będą znały/li m.in.:
1. aktualny stan prawny dotyczący rozliczania odsetek
2. sposób księgowania należności
3. zasady prezentacji należności w sprawozdaniach budżetowych i finansowych

Uczestniczki/uczestnicy będą potrafiły/li m.in.:
1. ustalić kotwę odsetek na określony termin
2. zidentyfikować rodzaj rozrachunków z kontrahentem
3. wypełnić arkusz tytułu wykonawczego

Wykładowca

Ekonomista, certyfikowany księgowy posiadający wieloletnie doświadczenie w zakresie finansów publicznych, praktyk specjalizujący się w zagadnieniach rachunkowości budżetowej. Ukończył studia podyplomowe z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp. Szkoleniowiec, autor i współautor kilkunastu publikacji książkowych oraz licznych publikacji z obszaru rachunkowości budżetowej oraz finansów publicznych.

Forma szkolenia

Prezentacja multimedialna prowadzona przez Trenera, Dyskusja moderowana przez Trenera.

  • Zajęcia odbywają się 'na żywo’, uczestnicy biorący udział w szkoleniu sami decydują, w jakim miejscu z niego skorzystają – w domu czy w miejscu swojego zatrudnienia. Szkolenia prowadzone są w formie interaktywnej. Podczas spotkania uczestnik widzi na ekranie swojego komputera prezentację multimedialną, będącą podstawą wykładu, oraz trenera, omawiającego ujęte w programie szkolenia zagadnienia. W trakcie szkolenia uczestnicy mogą na bieżąco, na czacie lub łącząc się przez kamerę, zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości.
  • Szkolenie on-line realizujemy na platformie ClickMeeting. Do uczestnictwa w szkoleniu potrzebny jest komputer/tablet/smartfon z podłączeniem do internetu. Preferowaną przeglądarką do udziału w szkoleniu jest Google Chrome.
  • Wykładu można słuchać korzystając z głośników wbudowanych w komputer, albo używając swoich słuchawek. Platforma nie wprowadza obowiązku korzystania ze słuchawek to uczestnik wybiera sposób słuchania wykładu.
  • Na dzień przed szkoleniem każdy z uczestników otrzymuje dostęp do pokoju konferencyjnego online oraz materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej.
  • Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzymuje certyfikat imienny potwierdzający udział w spotkaniu (wg preferencji – zeskanowany lub papierowy)
  • Czas trwania szkolenia: 9.00 – 13.00


Program szkolenia

[Program szkolenia jest własnością intelektualną wykładowcy i przetwarzanie go dla celów komercyjnych bez wiedzy i zgody autora jest zabronione]

1. Czynności egzekucyjne realizowane w dziale księgowym
1.1. czynności przedegzekucyjne
1.2. postępowanie egzekucyjne
1.3. wzór tytułu wykonawczego
1.4. zasady wypełniania tytułu wykonawczego
1.5. upomnienie
1.6. procedura postępowania egzekucyjnego

2. Należności w ujęciu księgowym
2.1. uregulowania w ustawie o rachunkowości i rozporządzeniach
2.2. zapisy stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości
2.3. ewidencja należności
2.4. odpisy aktualizujące należności
2.5. należności wyrażone w walucie obcej

3. Rodzaje odsetek
3.1. odsetki ustawowe
3.2. odsetki kapitałowe wynikające z czynności prawnej,
3.3. odsetki ustawowe za opóźnienie,
3.4. maksymalne odsetki za opóźnienie,
3.5. odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych,
3.6. odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych,
3.7. podwyższone odsetki od zaległości podatkowych,
3.8. obniżone odsetki od zaległości podatkowych.
3.9. odsetki od zobowiązań w prawie podatkowym
3.10. odsetki od składek na ubezpieczenia społeczne

4. Zaliczanie wpłaty dłużnika na poczet spłat raty długu oraz na spłatę odsetek


5. Zasady określania terminu płatności odsetek

5.1. termin oznaczony w dniach
5.2. termin oznaczony w tygodniach
5.3. termin oznaczony w miesiącach

6. Powiązania należności ze sprawozdawczością budżetowa i finansową


7. Inwentaryzacja należności


8. Odpowiedzialność w zakresie zaniechania dochodzenia należności budżetowych.


9. Zagadnienia problemowe

9.1. Jednostka nalicza odsetki ustawowe za opóźnienie. Czy należy zaliczać wpłaty najpierw na zaspokojenie w pierwszej kolejności zaległych należności ubocznych oraz zaległych świadczeń głównych?
9.2. Czy należy powiadomić dzierżawcę o wysokości naliczonych odsetek?
9.3. Czy jeżeli koszt wysyłki wezwania do zapłaty przewyższa koszt naliczonych odsetek, to czy gmina ma obowiązek wystosowania takiej informacji?
9.4. Jaki jest termin przedawnienia odsetek
9.5. Czy można umorzyć należność na podstawie sporządzonego protokołu z kalkulacją dokumentującą, że koszty dochodzenia i egzekucji przewyższają należność?
9.6. Czy koszty egzekucyjne powinny być przypisane (jeżeli tak, to kiedy)? W jakim terminie gmina powinna zapłacić za koszty egzekucyjne?

Koszt szkolenia

599 zł netto + VAT
(Cena ze stawką VAT „zwolnione” dla instytucji opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych).
Cena zawiera: uczestnictwo w szkoleniu, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat (wg preferencji – zeskanowany lub papierowy). Przy zgłoszeniu więcej niż jednej osoby istnieje możliwość negocjowania rabatów.

Formularz zgłoszenia do pobrania

Prosimy o pobranie i wypełnienie formularza zgłoszenia w pliku .doc lub .pdf i przesłanie na adres e-mail: szkolenia@euro-training.com.pl

Formularz zgłoszenia online

Należności budżetowe i ich egzekucja w JSFP dla pracowników działów księgowych - nadpłaty, przedawnienia, odsetki, odpis aktualizujący należności, prezentacja w sprawozdaniach oraz ich inwentaryzacja

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Uczestniczka / Uczestnik

Zgłaszający

Dane do wystawienia faktury VAT:

Proszę o przesłanie faktury w wersji elektronicznej na adres e-mail:

Warunki zgłoszenia na szkolenie

1. Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
2. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 7 dni przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu online nie zwalnia od zapłaty za szkolenie.
3. EURO-TRAINING zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od realizacji szkolenia. EURO- TRAINING nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.

Szanowni Państwo

Z uwagi na awarię stacjonarnej linii telefonicznej prosimy o kontakt z numerami telefonów komórkowych (+48) 510 374 877 lub (+48) 452 348 442.